Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre venituri PFA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre venituri PFA

Salut, mă numesc Victor și sînt pensionar anticipat parțial. Am un PFA și vă întreb ce venituri maxime pot obține fără a-mi periclita primirea pensiei, mulțumesc.
În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

Asadar, cumulul pensiei anticipate partiale cu veniturile PFA nu este conditionat de cuantumul acestora.