avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre venituri PFA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre venituri PFA

Salut, mă numesc Victor și sînt pensionar anticipat parțial. Am un PFA și vă întreb ce venituri maxime pot obține fără a-mi periclita primirea pensiei, mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:49, 7 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

Asadar, cumulul pensiei anticipate partiale cu veniturile PFA nu este conditionat de cuantumul acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie anticipata partiala cu pfa automecanica automecanica Pot cumula pensia anticipată partială cu venituri din PFA ?Care este nivelul maxim al venitului anual din PFA ? (vezi toată discuția)
Bună ziua sunt pensionată anticipat parțial, noua lege prevede ... mariana.nicusor mariana.nicusor Bună ziua Sunt pensionată anticipat parțial, noua lege prevede ca cei pensionați parțial anticipat să poată cumula pensia cu alte venituri( din ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie anticipata cu venituri din activitati independente TomescuNicolae TomescuNicolae Poate fi cumulata pensia anticipata cu venituri din activitati independente (expert tehnic/contabil judiciar)? (vezi toată discuția)