Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Impozit pe dividende interimare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Impozit pe dividende interimare

Cand se plateste impozitul pentru dividende distribuite in baza situatiilor financiare interimare, aprobate la 30.09.2019 si neachitate pana la sfarsitul anului 2019?
Se declara in formularul 205 pana la 31.01.2020 sau dupa aprobarea situatiilor financiare anuale?
Gabriela Sandu, utilizator
Faptul ca s-au repartizat in cursul anului, nu schimba modalitatea de impozitare a dividendelor iar aceasta este: la data platii, dar nu mai tarziu de 31 decembrie pentru cele neplatite.

Ca urmare, in cazul acesta dividendele repartizate si neplatite actionarilor/asociatilor se vor declara in D100 si se va plati impozitul pana pe 27.01.2020 (25 pica sambata).