Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la proprietate de către urmasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la proprietate de către urmasi

Buna seara. Sunt divorțat si din prima căsătorie am un copil iar acum m am recasatorit si am cumparat împreună cu soția un imobil. As dori sa stiu daca copilul are vriun drept la proprietatea care am luato impreuna cu sotia.
Da. Are dreptul la 3/4 din jumătatea dvs.
Chiar dacă imobilul l am luat împreună si in timpul căsătoriei??

raluk0207 a scris:

Da. Are dreptul la 3/4 din jumătatea dvs.

Chiar dacă.
Tocmai ca e comun, aveti si dvs dreptul. Iar la deces vă va moșteni.