avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la proprietate de către urmasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la proprietate de către urmasi

Buna seara. Sunt divorțat si din prima căsătorie am un copil iar acum m am recasatorit si am cumparat împreună cu soția un imobil. As dori sa stiu daca copilul are vriun drept la proprietatea care am luato impreuna cu sotia.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:00, 14 Ianuarie 2020
Da. Are dreptul la 3/4 din jumătatea dvs.
Chiar dacă imobilul l am luat împreună si in timpul căsătoriei??

raluk0207 a scris:

Da. Are dreptul la 3/4 din jumătatea dvs.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar dacă.
Tocmai ca e comun, aveti si dvs dreptul. Iar la deces vă va moșteni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul familiei Viorel Namesnic Viorel Namesnic Buna, am asa o situatie si poate ma puteti ajuta. Sunt singurul copil la parinti, care au divortat cand aveam eu 2 ani,acum am 24. Intre timp, tatal meu s-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune mama vitrega si frate dupa tata mairyloy mairyloy buna seara va rog ajutati-ma sa inteleg. Tatal meu a fost casatorit avandu-ma numai pe mine varsta mea este de 38 de ani, s-a despartit de mama mea si m-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune - tatal recasatorit, decedat, sunt unicul copil ACAD ACAD Sunt fiul unic, tatal meu s-a recasatorit in urma cu mai multi ani, proprietatile pe care le are sunt pe numele lui, exclusiv(asa cred, din cat il cunosc), si ... (vezi toată discuția)