Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Raspuns ambiguu la plangere politie, pentru aruncare ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Raspuns ambiguu la plangere politie, pentru aruncare petarde in curte

Dupa ce un vecin mi-a aruncat 6 nopti la rand petarde in curte, in momentul cand am avut martori in 2 nopti, chem politia si fac o plangere. Raspunsul politiei: "in urma verificarii celor sesizate..., s-a constatat ca acestea se confirma, persoana reclamata fiind sanctionata contraventional cu amenda"
Nu trebuia sa spuna pentru ce incadrare a faptei si cuantumul amenzii? Acest raspuns ma nemultumeste!
Multumesc

Nu. Daca vecinul d-voastra se duce la politie si le cere sa ii comunice toate amenzile primite de d-voastra si cuantumul lor vi se pare normal sa le primeasca?

Ei v-au raspuns ca au luat masuri si l-au sanctionat.
Daca sunt sanctiuni pentru cauze din care vecinul nu este parte, nu, dar daca sunt sanctiuni din care vecinul este parte, mi se pare normal sa stie! De unde stiu eu ca mi s-a facut dreptate? Intr-o instanta, se specifica clar in raspuns, unde se regaseste fapta si care este sanctiunea pentru aceasta.
Am motive sa cer acest lucru, pentru ca din momentul in care agentii au venit sa-mi ia declaratia, mi-au spus ca va primi sanctiune pentru tulburarea linistii publice, neputand sa-i dea amenda pentru petarde, ca nu stiu de ce categorie au fost. Daca-i asa eu vreau sa-l chem in instanta, pentru ca am fost amenintat cu aceste petarde, si nu poate fi tulburarea linistii publice, ca si cum ai fi pus muzica mai tare!
De pe site-ul politiei romane: "Răspunsul la petiţie trebuie să includă şi temeiul legal în baza căruia a fost formulată soluţia comunicată"