Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gard proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gard proprietate

Buna ziua.Vecinul de la casa are un gard de lemn vai de mama lui, Nu vrea sa il reparam sau sa montam unul din beton cu cheltuieli comune(50%eu si 50% el). Casa lui fata de gard este la 2,5, iar casa mea fata de gard este de la 6-7m. La ce distanta fata de gardul lui pot sa imi montez eu un gard in paralel, pe cheltuiala mea si pentru a avea intimitate. Gardul din plasa cu stalpi. Am intrebat deoarece dintr-o discutie avuta anterior spunea ceva de hoatar 30 cm, sau ceva de genul acesta. Si daca pot sa imi montez gard, unde este prevazut acest lucru, pentru eventualitatea deschiderii unei actiuni in instanta, de catre vecin.
Buna ziua,
Codul civil da posibilitatea fiecarui proprietar sa-si ingradeasca proprietatea.
Puteti monta noul gard, provizoriu, cat mai aproape de cel existent.
Multumesc
Mai sunt si alte pareri, avand in vedere prevederile art. 612 CCiv. ”Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.”