Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Autorizație de construire
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Autorizație de construire

Buna ziua,
Pentru cineva care poate sa ma ajute...
Datorită neantelegerii cu un vecin; ori de câte ori se îmbata adresa injurii soției și copiilor mei, am construit un panou pentru intimitate și protecție din tabla pe stâlpi de fier in beton, fără Fundație , pe terenul meu, pe lângă gardul de granituire ce despart proprietățile noastre.
Vecinul meu, ma reclamat la primărie și mi-a venit o sesizare prin care mi se impune sa demolez acest panou sub pretextul ca nu respecta limita de 60 cm fata de gardul de granituire.
Este oare nevoie de respectarea acestei “reguli” in cazul de fata ?
Mulțumesc !
Mergeti la primarie si explicati care este situatia.
Numai la constructia cladirilor trebuie respectata aceasta distanta.
Art. 612. -
Orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanța minimă se poate face prin acordul părților exprimat printr-un înscris autentic.

mergeti si discutati la primarie si daca e cazul, luati-i acordul vecinului cand e treaz..