Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... persoana juridica
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

persoana juridica

un salariat conduce o autoutilitara inmatriculata la societatea unde lucreaza . Incalca o regula de circulatie in timpul serviciului .
Procesul verbal de constatare ,incheiat de politist se face pentru persoana juridica sau persoana fizica?
Pai cine a incalcat regula, persoana juridica sau persoana fizica?! Cine greseste plateste.
nu am intrebat cine plateste , am intrebat cum se face procesul verbal , cum se completeaza ?pe persoana juridica sau persoana fizica ,avand in vedere ca , talonul este pe persoana juridica , asigurarea pe persoana juridica si soferul in timpul serviciului
PV de contravenție se completează după datele de identificare ale șoferului vinovat. Mașina aparținând unei persoane juridice nu e vinovată.