Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cate vanzari constructii poti avea fara sa platesti ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cate vanzari constructii poti avea fara sa platesti tva?

In 2017 am inceput construcția a 3 case, ca persoana fizica. Anul trecut in august am vandut una altei pers fizice, pretul fiind 75000euro. Anul acesta as vrea sa mai vand una, tot la aceeasi valoare. Devin plătitoare de tva? Precizez ca nu am avut alte activitati economice inainte sau de prima vanzare. Multumesc.
george-neagu, moderator
Puteti vinde fara probleme cate o locuinta pe an. Incepand cu a 2-a tranzactie in acelasi an lucrurile incepe sa se complice putin d.p.d.v. fiscal. ( si rau de tot d.p.d.v. financiar).
Chiar daca se depaseste plafonul de 300000ron? Mulțumesc

Radu Varciu a scris:

Puteti vinde fara probleme cate o locuinta pe an. Incepand cu a 2-a tranzactie in acelasi an lucrurile incepe sa se complice putin d.p.d.v. fiscal. ( si rau de tot d.p.d.v. financiar).

Puteti sa vindeti o locuinta pe an la orice pret, chiar si la un milion de euro.
Pentru o eventuala a doua tranzactie trebuie sa va consultanti cu o persoana priceputa in fiscalitate. Sa nu va treaca prin cap variante romanesti, gen donatii, vanzari la preturi simbolice etc pentru ca si cei care au facut Codul Fiscal sunt tot romani, asa ca sunt cel putin la fel de inteligenti ca noi.
Vanzarea caselor cu T.V.A. nu este o tragedie atat de mare pe cat crede lumea. Implica un pic de atentie in plus, niste bani dati unui contabil (vreo 300 lei/luna, ca nu e cine stie ce volum de munca ) , pentru ca singur nu o scoti la capat si iesi in pierdere.
Daca vinzi cu TVA inseamna ca esti platitor de TVA cu acte in regula, adica poti sa deduci TVA-ul de la materialele si materiile prime achizitionate pentru construirea acelei case. Si aici apare surpriza placuta: deduci TVA-ul si pentru cumpararile dinainte de a fi platitor de TVA (ma refer la cumparaturile facute pentru acea casa).
Daca lucrezi cinstit, ai documente pentru achizitii de materii prime si materiale, nu ai cum sa iesi in pierdere, chiar vanzand la acelasi pret la care ai vandut cand nu erai platitor de TVA. Ba, daca vinzi cu TVA de 5% se poate ajunge la situatia in care primesti TVA inapoi de la stat. Nu va luati dupa gura lumii: TVA-ul il primesti de la stat, chiar daca dureaza 3-4 luni din momentul depunerii cererii de rambursare.
Iar daca vinzi catre firme ( nu stiu care e probabilitatea, recunosc ) vinzi cu taxare inversa. (intr-o exprimare simpla, vinzi catre firme fara TVA dar iti deduci TVA-ul de la cumparari si il ceri statului inapoi).
Inteleg. Nu stiam ca se poate deduce si din facturi luate dinainte sa devii platitor, dar oricum nu am luat facuturi in acest timp doar pe numele proprietarului si in plus am si prestari de servicii nefacturate. Deci daca se face acum inregistrarea, nu castig nimic, din contra, asa ca nu este o optiune. Intentia mea nu este sa vand mai mult de una/an sau sa apelez la niste tertipuri pe care le-ati amintit mai sus, dar ma tem ca fiind in ani consecutivi, sa nu fie considerata vanzare repetitiva si sa se aplice tva.
Multumesc.

Radu Varciu a scris:

Vanzarea caselor cu T.V.A. nu este o tragedie atat de mare pe cat crede lumea. Implica un pic de atentie in plus, niste bani dati unui contabil (vreo 300 lei/luna, ca nu e cine stie ce volum de munca ) , pentru ca singur nu o scoti la capat si iesi in pierdere.
Daca vinzi cu TVA inseamna ca esti platitor de TVA cu acte in regula, adica poti sa deduci TVA-ul de la materialele si materiile prime achizitionate pentru construirea acelei case. Si aici apare surpriza placuta: deduci TVA-ul si pentru cumpararile dinainte de a fi platitor de TVA (ma refer la cumparaturile facute pentru acea casa).
Daca lucrezi cinstit, ai documente pentru achizitii de materii prime si materiale, nu ai cum sa iesi in pierdere, chiar vanzand la acelasi pret la care ai vandut cand nu erai platitor de TVA. Ba, daca vinzi cu TVA de 5% se poate ajunge la situatia in care primesti TVA inapoi de la stat. Nu va luati dupa gura lumii: TVA-ul il primesti de la stat, chiar daca dureaza 3-4 luni din momentul depunerii cererii de rambursare.
Iar daca vinzi catre firme ( nu stiu care e probabilitatea, recunosc ) vinzi cu taxare inversa. (intr-o exprimare simpla, vinzi catre firme fara TVA dar iti deduci TVA-ul de la cumparari si il ceri statului inapoi).