Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită respinsa - Creanta cesionata
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită respinsa - Creanta cesionata

Buna ziua,

Am avut un credit de 2000 LEI la un IFN (Telecredit), unde trebuia la finalul lunii sa dau aproape dublu. Am plătit în jur de 2000 LEI si apoi nu am mai putut.
Creditul a ajuns pe data de 29.11.2018 in executare (prin intermediul Telecredit + un executor) pentru suma de 4500 lei (dobanzi, penalizari, etc). Pe portalul instanțelor de judecată apare următorul lucru:
"Sedinte
Tip solutie: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Respinge cererea. Cu apel în 15 zile de la com pentru creditor. Încheiat azi 10.12.2018

Cai de atac
Nu exista informatii"

Apoi cei de la Telecredit au vandut Creanta către Debt Collection Agency, de la care am mai primit cateva înstiintari. Am primit 2 chiar acum in Ianuarie 2020, care sunt de fapt "notificări de cesiune Creanta" Telecredit -> DCA. Nu stiu de ce trimit aceste notificări de cesiune acum la jumătate de an, data de cesionare fiind Iulie 2019.

Întrebarea mea este. Pot cei de la DCA sa se duca in instanta cu această Creanta, în condițiile în care a fost respinsă initial atunci când s-a dus Telecredit cu ea?
PopescuIon1991, utilizator
Răspunsul este da. Noul creditor poate cere încuviințarea pentru executare silită.
Cererea noului creditor trebuie formulată invocând alte motive și alte probe pentru a putea fi admisă.
Dapix, utilizator