Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere de executare respinsa in instanta
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere de executare respinsa in instanta

Am avut o creanta la Telecredit a caror cere de incuvintare executare silită a fost respinsa in Decembrie 2018 de instanță. Am văzut asta pe portarul instanțelor de judecata.
Acum am primit însă o informare prin posta cum ca creanța de la Telecredit a fost cesionata catre Debt Collection Agency. Pot sa cesioneze o creanța dacă a fost respinsa initial de instanța de judecată? Dacă eu nu plătesc celor de la Debt, ei mai ai dreptul sa solicite o executare silită pentru același dosar?
Depinde care au fost motivele pentru care s-a respins cererea.
In astfel.de cazuri trebuie mers cu actele la avocat pentru a fi analizate.
Nu am cu ce acte sa merg la avocat deocamdată. Abia a fost cesionat. Cred ca o sa mai dureze câteva luni..1 an..până când recuperatorul de creanțe va încerca din nou să meargă în instanța, dar cel mai probabil nu va merge in instanta si o sa incerce recuperarea pe alte cai.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde care au fost motivele pentru care s-a respins cererea.
In astfel.de cazuri trebuie mers cu actele la avocat pentru a fi analizate.

Eu ma refeream la toate actele, nu doar la cele cu cesiunea.