Forum Discuţii juridice Executare silită Efectul accesiunii imobiliare
Discuție deschisă în Executare silită

Efectul accesiunii imobiliare

Buna seara.
Vă rog să mă sfătuiți cum să procedez în situația în care am câștigat procesul (apelul prin schimbarea în totalitate a hotărârii atacate iar recursul le-a fost respins prin hotărâre definitivă) prin efectul accesiunii imobiliare, dreptul de proprietate asupra garajului edificat pe terenul meu, cu acordarea către pârâți a despăgubirilor, stabilite de instanță, pentru construcția garaj. Vreau să plătesc această sumă pârâtului dar acesta îmi spune să vorbesc cu fiul lui că lui i-a dat (sau i-a vândut) tot.
1. Cum pot să plătesc această despăgubire dacă ei nu vor să-mi ia banii și nici nu cunosc contul lor bancar ca să pot depune suma respectivă? Fără această plată nu pot înscrie dreptul de proprietate în cartea funciară.
2. Pârâții trebuie să-mi plătească cheltuielile de judecată care reprezintă aproape 75% din suma pe care trebuie să le-o dau eu. Pot să le plătesc numai diferența dintre despăgubirea pe construcția garaj și cheltuielile judecătorești?
Menționez că nu am reușit să am o discuție cu ei.
Va mulțumesc.
pentru plata, incercati un mandat postal. cat despre cheltuieli, ele pot fi executate silit. compensarea celor doua sume nu e acceptabila daca in hotarare nu scrie acest lucru. dvs trebuie sa platiti cf hotararii.
Va multumesc.