Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii speciale de munca..
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii speciale de munca..

Bună ziua. Am lucrat in perioada 2004- 2005, timp de 1 an fix , la Grup Feroviar Român ca mecanic ajutor de locomotiva. Am cerut adeverinta ptr. dosar pensie si mi-au dat cu conditii normale de muncă, nu speciale cum am văzut în lege ca se încadrează meseria mea. În cartea de muncă apar angajat ca mecanic ajutor. Ce pot să fac ?
Sa mai cereti o data adeverinta cu conditii speciale, justificand, din lege, incadrarea meseriei dumneavoastra. Sunt obligati sa va elibereze, daca, intr-adevar meseria se incadreaza in conditii speciale. In caz contrar, pot fi obligati de instanta de judecata sa elibereze aceasta adeverinta.
Ca sa va elibereze acea adeverinta, societatea trebuia sa obtina un aviz de la ITM pentru incadrarea locurilor de munca in conditii deosebite/speciale de munca ..ati intrebat la GFR daca au asa ceva ?

Legea prevede mai multe conditii , nu se refera numai la meserie/functie