Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grupa speciala de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grupa speciala de munca

Buna ziua!
Ar trebui sa beneficieze de grupa speciala de munca doar mecanicii de locomotiva care lucreaza pe aceasta functie in unitatile SN CFR, sau si mecanicii de locomotiva care lucreaza in aceasta functie la Societati particulare cum ar fi GFR, Servtrans, Unifertrans, SC TFC etc!
Va multumesc!
Numai daca locul de munca a fost incadrat in grupa de munca pentru conditii speciale , altfel nu pot beneficia de asa ceva .. in speta, unitatile respective trebuiau sa declanseze procedura de incadrare a locurilor de munca in conditii speciale.

De asemenea, daca nu s-a facut asa ceva, sindicatele reprezentative potrivit legii sau, dupa caz, reprezentantii angajatilor in cadrul comitetului de securitate si sanatate in munca ori responsabilul cu protectia muncii pot sesiza inspectoratele teritoriale de munca, care vor dispune verificarea locurilor de munca