Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Compatibilitate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Compatibilitate

Buna ziua,
O asociatie de proprietari,a angajat un administrator (PFA).
Ulterior,Președintele asociatiei a delegat administratorul să reprezinte asociația în fața Serv Relații cu Asoc de Proprietari din cadrul Primariei, având în vedere că un proprietar din bloc a înaintat cateva petiții/sesizări către acest seviciu (solicitând verificarea unor probleme din cadrul asociației - ce au produs prejudicii acelui proprietar), precum și către Asociație (solicitând comunicarea unor informații în legătură cu asociația - având legătură cu problemele respective).
ÎNTREBARE:
Este compatibil administratorul,să reprezinte asociația în această speță ? Nu cumva devine atât persoană de execuție,cât și persoană de conducere ? Există vreo normă legală care să definească astfel de raporturi între funcțiile de conducere/execuție și compatibilitatea celui implicat ?

Vă mulțumesc.
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa decida daca administratorul de imobil detine calitatile profesionale si morale sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei de proprietari in relatiile si fata de terti
Buna seara,
Da,aveti dreptate. Insa in speta expusa,presedintele a delegat administratorul sa exercite rolul presedintelui. Culmea este ca,am o adresa de la Primarie,prin care functionarii primariei (serv Rel cu Asoc de Propr) spun negru pe alb,ca administratorul a fost delegat in acest fel - printr-un Proces-Verbal incheiat intr-o sedinta a asociatiei de propr si ca, acesta a prezentat documentatii de la asociatie. Deci,acei functionari au acceptat situatia creata. Nu stiu ce norme legale sunt aplicabile in acest sens.
Totusi,am o banuiala ca administratorul asociatiei nu este compatibil sa reprezinte .... reprezentantul asociatiei in relatiile cu tertii...
M-ar interesa o norma legala prin care sa pot dovedi incompatibilitatea administratorului.
Si/sau ceva prin care sa dovedesc ilegalitatea prin care s-a incheiat acel proces verbal prin care a fost delegat administratorul. Daca exista....
Va multumesc !
Cine a fost 'delegat':
- administratorul, adica Ion Popescu PFA sau
- Ion Popescu persoana fizica (care, coincidenta, indeplineste functia de administrator la respectiva AP)?
Conteaza si exprimarea din PV: 'deleaga' sau 'mandateaza'?
CipM, utilizator
Inca nu cunosc acest amanunt. Am facut cerere pt obtinerea de informatii,dar se pare ca refuza comunicarea acestora.
Mai mult,la ultima Adunare Generala,au intocmit un PV prin care s-a stabilit sa nu-mi mai raspunda la cereri,intrucat nu sunt membru in asociatie... Or,cf art 57 lit.(e.)/L.196/2018, presedintele are obligatia sa raspunda PROPRIETARILOR...fara a se face o distingere intre membru sau nemembru in asociatie.
Totodata,cf art.56 alin.(1.) - presedintele poate delega UN MEMBRU AL COMITETULUI EXECUTIV..... ceea ce administratorul nu este.
De aceea,caut raspunsuri autorizate,intrucat aici este vorba de mai multe aspecte ”pe langa lege”...facute cu un scop bine determinat !
In adresa Primariei se mentioneaza astfel: ”Potrivit PV redactat in cadrul adunarii generale din data de..., cei prezenti au hotarat ca domnul .... să reprezinte din punct de vedere juridic președintele asociației în toate actele,documentele necesare în vederea îndeplinirii tuturor obligațiilor legale și a tuturor celorlalte documente, acte de orice fel, necesare asociației în relația cu terții și cu toți proprietarii asociației.” Exact așa scrie Primaria !
Gelu222, utilizator
Este o interpretare eronata
Presedintele de asociatie a mandatat administratorul de imobil sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei de proprietari in relatia cu autoritatea publica locala cu scopul solutionarii sesizarilor depuse de catre un proprietar
Administratorul de imobil este autorizat si competent sa reprezinte asociatia de proprietari daca factorii decizionali ai asociatiei ii elibereaza mandat sau procura de reprezentare-deoarece administrarea asociatiei intra in responsabilitatea administratorului,care este raspunzator pentru parte din documentele asociatiei de proprietari
Presedintele de asociatie a inteles sa mandateze administratorul de imobil in relatia cu serviciul din primarie,o data pentru ca acesta detine obligatia sa stapaneasca si sa aplice dispozitiile in vigoare si pentru ca este raspunzator pentru parte din documentele asociatiei de proprietari,cunoaste problemele din asociatie
Presedintele asociatiei de proprietari poate decide ca asociatia de proprietari si membrii proprietari sa fie reprezentati si aparati in relatiile si fata de terti prin persoana fizica sau juridica specializata-inclusiv in instanta de judecata
In speta supusa discutiei nu este voba despre incompatibilitate sau ilegalitate
Presedintele de asociatie detine competenta sa delege atributii si responsabilitati in sarcina persoanelor fizice/juridice specializate care detin mandat cu limita de competenta in relatiile cu autoritatile
Legiuitorul nu a limitat dreptul presedintelui de a mandata sau delega relatia asociatiei de proprietari strict la nivelul membrilor comitetului executiv
Presedintele de asociatie poate sa reprezinte personal sau sa apeleze la mediator,la avocat,la notar sau instanta de judecata