Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Compatibilitate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Compatibilitate

Buna ziua,
O asociatie de proprietari,a angajat un administrator (PFA).
Ulterior,Președintele asociatiei a delegat administratorul să reprezinte asociația în fața Serv Relații cu Asoc de Proprietari din cadrul Primariei, având în vedere că un proprietar din bloc a înaintat cateva petiții/sesizări către acest seviciu (solicitând verificarea unor probleme din cadrul asociației - ce au produs prejudicii acelui proprietar), precum și către Asociație (solicitând comunicarea unor informații în legătură cu asociația - având legătură cu problemele respective).
ÎNTREBARE:
Este compatibil administratorul,să reprezinte asociația în această speță ? Nu cumva devine atât persoană de execuție,cât și persoană de conducere ? Există vreo normă legală care să definească astfel de raporturi între funcțiile de conducere/execuție și compatibilitatea celui implicat ?

Vă mulțumesc.
ynocentta
Daca cunoasteti textul de lege care ii da dreptul presedintelui sa procedeze in a delega o alta persoana fie administrator , avocat sa il reprezinte la verificarea unor documente ale asociatiei cu ocazia controlului din partea Serviciului Relatii cu Asociatii de Proprietari , va rog sa precizati acest lucru .
Art. 57 litera ( a ) din legea nr 196 / 2018 precizeaza atributia presedintelui : " in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu terti , inclusiv in actiune in instanta ."
El ca presedinte nu poate decide si nu are competenta sa delege pe cineva sa l reprezinte , adunarea generala nu poate sa hotarasca ca presedintele sa fie reprezentat de o alta persoana , este contrar legii
Spune ti ca legiuitorul nu a limitat dreptul presedintelui de a mandata sau delega , legea spune clar , " in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari "
Ce face in acest caz , in baza mandatului acordat , la randu lui mandateaza alte persoane ? !
Daca nu veniti cu textul de lege pe acest caz , ramane in vigoare textul din legea nr . 196 / 2018
Consider ca cei din Primaria respectiva au gresit daca au fost de acord ca presedintele sa nu fie prezent la acel control , sunt de acord sa fie asistat de un avocat , dar pe banii lui daca nu se descurca in asemenea situatii , de administrator
Poate mai sunt si alte opinii eu stiu ca daca ai alta parere , vii si cu argumente , adica texte de lege .
Exact așa am gândit și eu,având în față Legea 196/2018...
Am întrebat și aici,pentru a primi răspunsuri calificate,întrucât se va ajunge în instanță și vreau să fiu sigur pe ceea ce invoc.
Există și un RIL care include Administratorul de bloc,în categoria ”Funcționar” (Decizia nr.3/2.12.2002).
Plus,art.175 alin.(2.) NCP definește funcționarul public.

eugarizan a scris:

ynocentta
Daca cunoasteti textul de lege care ii da dreptul presedintelui sa procedeze in a delega o alta persoana fie administrator , avocat sa il reprezinte la verificarea unor documente ale asociatiei cu ocazia controlului din partea Serviciului Relatii cu Asociatii de Proprietari , va rog sa precizati acest lucru .
Art. 57 litera ( a ) din legea nr 196 / 2018 precizeaza atributia presedintelui : " in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu terti , inclusiv in actiune in instanta ."
El ca presedinte nu poate decide si nu are competenta sa delege pe cineva sa l reprezinte , adunarea generala nu poate sa hotarasca ca presedintele sa fie reprezentat de o alta persoana , este contrar legii
Spune ti ca legiuitorul nu a limitat dreptul presedintelui de a mandata sau delega , legea spune clar , " in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari "
Ce face in acest caz , in baza mandatului acordat , la randu lui mandateaza alte persoane ? !
Daca nu veniti cu textul de lege pe acest caz , ramane in vigoare textul din legea nr . 196 / 2018
Consider ca cei din Primaria respectiva au gresit daca au fost de acord ca presedintele sa nu fie prezent la acel control , sunt de acord sa fie asistat de un avocat , dar pe banii lui daca nu se descurca in asemenea situatii , de administrator
Poate mai sunt si alte opinii eu stiu ca daca ai alta parere , vii si cu argumente , adica texte de lege .

Exact așa am gândit și eu,având în față Legea 196/2018...
Am întrebat și aici,pentru a primi răspunsuri calificate,întrucât se va ajunge în instanță și vreau să fiu sigur pe ceea ce invoc.
Există și un RIL care include Administratorul de bloc,în categoria ”Funcționar” (Decizia nr.3/2.12.2002).
Plus,art.175 alin.(2.) NCP definește funcționarul public.