Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Dreptul la munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Dreptul la munca

Am o cunostinta profesoara care sufera de episoade de anxietate.Poate ea preda la scoala?
HG nr. 355/ 2007 privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor stabileste contraindicatiile in
Fisa nr. 138. Personal didactic din instituţii de învăţământ
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
Contraindicaţii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburări psihice de orice natură
- balbism, disartrie
- tulburări de comportament
- boli infectocontagioase în evoluţie
- alcoolism cronic.
In urma examinarii medicale, medicul specialist de medicina muncii cu care scoala are incheiat contract de prestari servicii medicale completeaza fisa de aptitudine a profesoarei mentionand dupa caz, apt/ inapt/ apt conditionat (nominalizeaza conditionarile) pentru a preda la scoala.
Buna ziua,va multumesc frumos