Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Control periodic, medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Control periodic, medicina muncii

Mai pot fi educator dacă am virus b conform legislatiei in vigoare?
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare mentioeaza in anexa 1
Fişa 138. Personal didactic din instituţii de învăţământ.
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
Contraindicaţii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburări psihice de orice natură
- balbism, disartrie
- tulburări de comportament
- boli infectocontagioase în evoluţie
- alcoolism cronic
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Bună ziua. Ce înseamnă că o anumită boală are contradicție?Contractul de munca se va putea încheia de drept sau contradicțiile pot fi relative?Depinde de stadiul bolii sau de anumite analize?In cazul meu cu virus b nu am tratament ,pentru ca nu se impune.
Banuiesc ca va referiti la contraindicatii nu la contradictii.
Cine inregistreaza boli din cele mentionate la contraindicatii nu va primi din partea medicului specialist de medicina muncii mentiunea "apt" pentru locul de munca ... pe fisa de aptitudine a lucratorului.
Cazul dvs. va fi analizat de catre medic si acesta va decide asupra aptitudinii dvs. in munca pentru postul de educator.
Bună seara.Scuzati-mi greșeala.Contraindicații, desigur. Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.