Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua! Pentru a lucra în școli ( cu elevii ) ce ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua! Pentru a lucra în școli ( cu elevii ) ce criterii ...

Bună ziua!
Pentru a lucra în școli ( cu elevii ) ce criterii trebuie să îndeplinești din punct de vedere medical? Este vreo boală/ problemă de sănătate care interzice pentru o persoană lucrul în domeniul acesta?
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor, mentioneaza in anexa,
fisa nr.138. Personal didactic din instituţii de învăţământ
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
Contraindicaţii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburări psihice de orice natură
- balbism, disartrie
- tulburări de comportament
- boli infectocontagioase în evoluţie
- alcoolism cronic.