Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Evaluare factori de risc
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Evaluare factori de risc

Bună ziua,

Care este baza legală după care evaluarea factorilor de risc la o societate să se facă în conformitate cu REVISAL-ul și nu cu locurile de muncă existente la nivelul acelei societăți? Ex: o persoană este trecută în revisal ca si fizician, dar este coordonator la un loc de muncă ce este compatibil cu meseria de fizician (statie de incercari). Prin urmare, ce prevedere legala ma obliga să am o Evaluare a factorilor de risc pentru fizician, din moment ce locul său de munca este statia de incercari?

În sensul Legii 319/2006 există undeva definită altă noțiune decât cea de „loc de muncă”, exemplu: post de lucru, post de muncă, etc

Multumesc
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.7 (1) În cadrul responsabilităţilor sale, angajatorul are obligaţia să ia măsurile necesare pentru:
b) prevenirea riscurilor profesionale;
(4) Fără a aduce atingere altor prevederi ale prezentei legi, ţinând seama de natura activităţilor din întreprindere şi/ sau unitate, angajatorul are obligaţia:
a) să evalueze riscurile pentru securitatea şi sănătatea lucrătorilor, inclusiv la alegerea echipamentelor de muncă, a substanţelor sau preparatelor chimice utilizate şi la amenajarea locurilor de muncă;
-art.12 (1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să realizeze şi să fie în posesia unei evaluări a riscurilor pentru securitatea şi sănătatea în muncă, inclusiv pentru acele grupuri sensibile la riscuri specifice;
Daca veti studia Ghidul de evaluare a riscurilor profesionale publicat de Inspectia muncii pe site-ul institutiei veti constata ca evaluarea de risc are in vedere locul de munca (ca un tot unitar) dar si activitatea, profesia, implicarea, imprejurarile, etc. atunci cand se evaluaza riscurile.
Gasiti ghidul aici: [ link extern ]
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 15 (1) Activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin modalitatile prevazute la art. 14 in cadrul intreprinderii si/ sau al unitatii sunt urmatoarele:
1. identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor pentru fiecare componenta a sistemului de munca, respectiv executant, sarcina de munca, mijloace de munca/ echipamente de munca si mediul de munca pe locuri de munca/ posturi de lucru;
Nu exista o prevedere legala in legislatia ssm care sa mentioneze evaluarea riscurilor profesionale dupa REVISAL.
In cazul dvs. trebuie sa identificati si sa evaluati riscurile profesionale pentru statia de incercari in general, ca mediu de munca, avand in vedere executantul (fizician), sarcinile de serviciu ale acestuia, mijloacele de munca/ echipamentele tehnice utilizate in cadrul statiei de incercari pentru fiecare activitate desfasurata, fiecare profesie existenta la fiecare post de lucru si per total statie de incercari,
Mulțumesc