avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dubla impunere Italia.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dubla impunere Italia.

Daca am o casuta in Italia pe care o inchiriez in sezon,in rest,o parte din timp stau eu.Impozitul din chiria unei case se plateste in Italia.Am rezidenta fiscala in Romania.Trebuie sa o evidentiez si in declaratia unica pe care o depun aici?Cum fac sa nu fiu impozitat si aici?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:31, 24 Ianuarie 2020
Impozitarea inchirierii unei proprietati se face acolo unde este acea proprietate.

Deci, nu platiti nicio taxa in Romania pentru venituri din inchirierea proprietatilor din afara ei. Platiti acolo.

La fel, nerezidentii care isi inchiriaza proprietatile din Romania platesc impozit aici.

In fond, in asta consta evitarea dublei impuneri.
Ultima modificare: Vineri, 24 Ianuarie 2020
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evitarea dublei impuneri i_simina i_simina Cum se impoziteaza redeventele obtinute din Romania de catre un rezident al Italiei? Daca se impoziteaza in romania, prin retinere la sursa, care este temeiul ... (vezi toată discuția)
Impozit nerezident alexandru08 alexandru08 Buna ziua! Am primit o factura de la un nerezident din Suedia. Nerezidentul mi-a prestat servicii de natura consultantelor. Aplic stopajul la sursa tinand ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit obtinut din romania de nerezidenti drnelus drnelus Un SRL cu activitate servicii IT, doreste sa inchirieze de la o soc din afara UE un echipamet (calculatoare+soft), in vederea monitorizarii clientilor. ... (vezi toată discuția)