Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dubla impunere Italia.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dubla impunere Italia.

Daca am o casuta in Italia pe care o inchiriez in sezon,in rest,o parte din timp stau eu.Impozitul din chiria unei case se plateste in Italia.Am rezidenta fiscala in Romania.Trebuie sa o evidentiez si in declaratia unica pe care o depun aici?Cum fac sa nu fiu impozitat si aici?
Impozitarea inchirierii unei proprietati se face acolo unde este acea proprietate.

Deci, nu platiti nicio taxa in Romania pentru venituri din inchirierea proprietatilor din afara ei. Platiti acolo.

La fel, nerezidentii care isi inchiriaza proprietatile din Romania platesc impozit aici.

In fond, in asta consta evitarea dublei impuneri.
Iulian MANEA, Contabil