Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident vatamare din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident vatamare din culpa

Buna seara ! Acum cateva seri am avut si eu un incident. Ma intorceam spre casa si intr-o curba am pierdut controlul masinii, am intrat pe contrasens si am lovit un automobil in urma caruia soferul a fost accident si a ajuns la spital. Tin sa precizez ca am avut cu 30-40 de km peste limita legala. Șoferul are nevoie de 3 saptamani de spitalizare. Ce pot pati ?
Andrei29292, utilizator
incadrarea juridica se stabileste la final, dupa o expertiza medico-legala a partii vatamate. In functie de ingrijirile medicale ale acestuia (zilele de spitalizare sunt diferite de zilelele de ingrijire medicala).
Daca vor fi mai mult de 90 de zile de ingrijiri medicale se formeaza dosar penal. In cadrul procesului penal, parte vatamata se constituie parte civila pentru a va putea cere daune.
Daca vor fi mai putine, ramaneti doar cu contraventia reglementata de codul rutier; dar persoana vatamata se poate indrepta impotriva dvs. pe cale civila pentru a va cere daune.
S-a deschis dosar penal si s-a inceput urmarirea penala in rem sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa.
Daca persoana vatamata nu depune plangere impotriva dvs sau daca depune plangere dar nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale sau o alta consecinta prevazuta de art. 194 alin. 1 Cod penal, se va dispune clasare.
Pentru daune, persoana vatamata se poate adresa instantei civile.
Daunele le plateste asiguratorul.