avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... lege 321/2009
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

lege 321/2009

Buna ziua,
Am o mare nelamurire vis a vis de contestata lege 321/2009 privind comercializarea prod.alimentare. Imi puteti spune ce produse intra in categoria celor numite de lege "proaspete"? Concret, pentru ca definitia data in lege e foarte greu de interpretat.











Cel mai recent răspuns: hajnyci , utilizator 08:38, 9 Decembrie 2009
Prod proaspete: lapte, iaurt, sana, smantana, produse de panificatie, prajituri, sandwichuri, gogoase, carne proaspata, legume, fructe,oua etc sa va ganditi la acele alimente care au termen de valabilitate destul mica
Preparatele din carne se incadreaza?
In lege se precizeaza la art. 2 al.2 punct.2:
produs alimentar proaspăt - alimentul care nu este conservat prin sterilizare, deshidratare, congelare sau afumare;
Preparatele din carne, de ex salam, carnati - NU sunt produse proaspete. Carne tocata-produs proaspat, etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 321/2009 18bubu 18bubu buna ziua !stie cineva legea 321/2009 se aplica si contractelor castigate la licitatie? adica am avut o licitatie am castigat este vorba de produse alimentare ... (vezi toată discuția)
Legea 321/2009 bubu.g bubu.g Buna ziua!Daca ma poate ajuta cineva eu sunt producator de produse proaspete, pentru noi care nu vindem la consumator final sunt valabile prevederile prezentei ... (vezi toată discuția)
Ce va place sa gatiti? hanselline hanselline Ce gatesc azi? Ce e prin frigider sau fac piata? Toti din familia mea au aceleasi gusturi? Cum ii impac? Azi facut varza calita cu carnati si macrou cu ... (vezi toată discuția)