Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... lege 321/2009
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

lege 321/2009

Buna ziua,
Am o mare nelamurire vis a vis de contestata lege 321/2009 privind comercializarea prod.alimentare. Imi puteti spune ce produse intra in categoria celor numite de lege "proaspete"? Concret, pentru ca definitia data in lege e foarte greu de interpretat.

Prod proaspete: lapte, iaurt, sana, smantana, produse de panificatie, prajituri, sandwichuri, gogoase, carne proaspata, legume, fructe,oua etc sa va ganditi la acele alimente care au termen de valabilitate destul mica
Preparatele din carne se incadreaza?
In lege se precizeaza la art. 2 al.2 punct.2:
produs alimentar proaspăt - alimentul care nu este conservat prin sterilizare, deshidratare, congelare sau afumare;
Preparatele din carne, de ex salam, carnati - NU sunt produse proaspete. Carne tocata-produs proaspat, etc