Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contrabanda calificata și nerespectarea regimului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contrabanda calificata și nerespectarea regimului armelor și al munitiilor

Buna ziua
In septembrie 2019 am cumparat din Statele Unite ale Americii un pistol de tip airsoft(arma neletala cal 4.5mm) si i-am trimis-o prin posta unui prieten in Romania. In SUA nu am avut nevoie de autorizatie și necunoscand suficient legea din Romania, am crezut ca nu voi avea nici in Romania nevoie de autorizatie. A ajuns in Romania in ianuarie 2020 si a fost oprita pentru o constatare tehnico-balistica in urma careia a fost incadrata in categoria armelor neletale supuse autorizarii si s-a constituit un dosar penal pentru ”nerespectarea regimului armelor si munitiilor” si ”contrabanda calificata”. Nu am detinut sau folosit niciodata arma pe teritoriul Romaniei, ci doar intr-un stat unde era legal si a fost cumparata legal.
As dori sa intreb daca poate fi vorba despre contrabanda calificata din moment ce nu am introdus personal pistolul și nu am incercat sa il introduc prin mijloace ilegale, ci a trecut pe la vama.
Si cat de grava ar putea fi pedeapsa considerand ca nu am antecedente penale?
Multumesc
Ar fi bine sa va angajați avocat ca sa va apere cat se poate de bine.
Daca nu va apărați veti ajunge sa aveti cazier foarte probabil.