Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DETERMINAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DETERMINAT

Buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta,am un angajat incadrat pe asistent personal al persoanei cu handicap grav,are cim pe determinat din data de 2.02.2018 pana la 01.02.2019,pe urma are aditional de prelungire la contract pana la data de 30.01.2020 (conform acordului pe care il aduce de la DGASPC).Azi aduce un nou acord de la DGASPC valabil de azi pana la implinirea bolnavului a varstei de 18 ani,adica 03.04.2023,si sincer nu stiu cum sa procedez tinand cont de faptul ca un contract determinat nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 luni si un nou aditional la contract ma duce peste cele 36 de luni.Va multumesc anticipat !
Cel mult il prelungiti pana la 02.02.2021 ...
M-am gandit la asta,dar ce fac pe urma daca acordul este pana in 2023?Ma gandeam sa il incetez actualul cim din 29 cu 30 ,sa faca alt cim din 29 cu 30 pe determinat 1 an cu prelungire din an in an,adica de 2 ori.....pfff...si o sa tot vina cu astfel de acorduri....si sunt succesive...nu stiu cum este mai bine.
Nu prea merge .... maxim 60 de luni se poate ... adica , se pot incheia 3 c.i.m. succesive pe durata determinata , unul de 36 de luni si 2(doua) cu o durata de maxim 12 luni fiecare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua...,revenind la discutie ,nu as putea sa fac prelungirea cim azi in revisal cu data de incepere 30 ,tinand cont ca actualul cim are determinat pana la 30.01.2020,si sa scriu la exceptii data sfarsit art.83,lit h-codul muncii(cim pe determinat ,in alte cazuri prevazute expres de legi speciale,adica Legea 448/2006)???Si atunci fac aditional la contract de prelungire a perioadei determinata pana in aprilie 2023????Desi am facut o simulare in revisal si cand bag exceptii data sfarsit imi sterge data de sfarsit a cim(03.04.2023)...nu stiu ce sa mai zic....