Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Incadrare juridica art 338 c.pen.- durata solutionare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Incadrare juridica art 338 c.pen.- durata solutionare dosar

Buna ziua, as avea o intrebare! Cat dureaza un caz cand ti sa atribuit art.338?
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu poate fi estimat termenul, intrucat sunt o serie de factori de care depinde solutionarea, cum ar fi durata cercetarii penale, pozitia procesuala a inculpatului,, etc.
Dar ar avea nevoie de avocat? Deoarece este incadrat si in art 196.al.1, noua politia nu a zis ca avem nevoie de avocat!
Va multumesc!
Imi puteti raspunde ? Sau trebuie sa va contactez? va multumesc
Mergeti la un avocat si discutati in conditii de confidentialitate cazul dvs.
Avocatul va poate ajuta sa intelegeti consecintele legale la care trebuie sa va asteptati in urma faptei savarsite.
Bineînțeles că este spre binele dumneavoastră sa beneficiați de o apărare calificata, adică ar trebui sa apelați la serviciile unui avocat, mai ales dacă vi s-au reținut 2 fapte, chiar dacă în acesta faza procesuala apărarea asistenta juridica nu este obligatorie.