Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Solutie legala reparare cu RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Solutie legala reparare cu RCA

Sunt proprietara unui autoturism OPEL ASTRA K achizitionat de la ATP MOTORS Baia Mare. Mentionez ca autoturismul este nou-nout, achizitionat in urma cu 2 luni si este in garantie.
In data de 22.01.2020, in trafic am fost loviti din spate de un alt autovehicul al carui proprietar are incheiata o polita RCA la City Insurance. In urma evenimentului am incheiat intelegere amiabila cu vinovatul producerii accidentului .
In data de 28.01.2020 am fost programati pentru efectuarea constatarii tehnice si intocmirea dosarului de daune urmand sa ma adresez service-ului pentru intocmirea devizului de lucrari.
M-am dus la ATP MOTORS Baia Mare pentru programarea reparatiei si efectuarea unei reconstatari dupa dezmembrarea pieselor defecte unde mi s-a spus ca nu mi se accepta polita de asigurare de la City Insurance si ca va trebui sa platesc din buzunar contravaloarea reparatiei deoarece nu exista o conventie intre City Insurance si ATP MOTORS Baia Mare si politica firmei este de a nu accepta politele de la City Insurance pentru ca nu achita facturile.
Mentionez ca si eu am incheiat o polita RCA cu decontare directa la City Insurance si o polita CASCO tot la City insurance, polite de care nu pot beneficia din cauza celor relatate mai sus.

Va rog sa binevoiti a –mi indica modul de solutionare a acestei situatii deoarece nu ma pot adresa altui service care nu este reprezentant OPEL pentru ca pierd garantia integrala pe masina si nici nu dispun de banii necesari pentru reparatia masinii.
Buna ziua,

Puteti lua legatura cu o alta unitate service reparatoare, care este reprezentant OPEL, cea mai apropiata de Baia Mare.

Nu aveti cum sa reparati masina, datorita inexistentei conventiei intre service si Asigurator.

arexuta a scris:

Sunt proprietara unui autoturism OPEL ASTRA K achizitionat de la ATP MOTORS Baia Mare. Mentionez ca autoturismul este nou-nout, achizitionat in urma cu 2 luni si este in garantie.
In data de 22.01.2020, in trafic am fost loviti din spate de un alt autovehicul al carui proprietar are incheiata o polita RCA la City Insurance. In urma evenimentului am incheiat intelegere amiabila cu vinovatul producerii accidentului .
In data de 28.01.2020 am fost programati pentru efectuarea constatarii tehnice si intocmirea dosarului de daune urmand sa ma adresez service-ului pentru intocmirea devizului de lucrari.
M-am dus la ATP MOTORS Baia Mare pentru programarea reparatiei si efectuarea unei reconstatari dupa dezmembrarea pieselor defecte unde mi s-a spus ca nu mi se accepta polita de asigurare de la City Insurance si ca va trebui sa platesc din buzunar contravaloarea reparatiei deoarece nu exista o conventie intre City Insurance si ATP MOTORS Baia Mare si politica firmei este de a nu accepta politele de la City Insurance pentru ca nu achita facturile.
Mentionez ca si eu am incheiat o polita RCA cu decontare directa la City Insurance si o polita CASCO tot la City insurance, polite de care nu pot beneficia din cauza celor relatate mai sus.

Va rog sa binevoiti a –mi indica modul de solutionare a acestei situatii deoarece nu ma pot adresa altui service care nu este reprezentant OPEL pentru ca pierd garantia integrala pe masina si nici nu dispun de banii necesari pentru reparatia masinii.