Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce pot păți 4 minori care au tâlharit un alt minor?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce pot păți 4 minori care au tâlharit un alt minor?

Cand se întorcea de la scoala fiul meu in varsta de 15 ani a fost jefuit si lovit de 4 minori care i-au furat tel pe care l-am recuperat de la faptasi ,dar copilul meu a suferit o traumă acum este speriat ce as putea face pentru ca faptasi sa plateasca penal.
Manuela Rășină, administrator
Dacă au peste 14ani și în urma bexpertizei psihiatrice rezulta ca au avut discernamant la momentul săvârșirii faptei, acestora li se vor aplica una din masurile educative, raportat la circumstanțele lor personale. Dacă au sub 14 ani, nu răspund penal, se vor lua masuri de protecție prin Direcția pt protectia copilului. Cert este ca trebuie sa formulați plângere penala.
Trebuie sa depuneti plangere penala. S scoateti si CML.
Ati sesizat atunci politia prin 112?
Nu am sesizat prin 112,am fost direct la secție, s-au luat declaratii,au făcut reconstituire si am demarat procedurile in judecata.
Am recuperat telefonul pe care îl furase ,dar de la MEDICINA LEGALA NU AM PUTUT SCOATE MAI NIMIC ,nu a avut copilul nici un semn ,dar a suferit o traumă si am cerut daune morale si cam atat as mai putea susține si cererea pentru altceva si vreau sa stiu daca minori care mi-au tâlharit copilul,în condițiile care au 14 ani ,ce pedeapsă li s-ar aplica si daca as avea câștig de cauză.