Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Scutire taxa timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Scutire taxa timbru

Buna seara,
Umbla o vorba prin târg ca persoanele care locuiesc in străinătate nu plătesc taxa de timbru in cazul unui partaj judiciar între foști soți. E adevărat?
Ajutorul public judiciar este destinat persoanlor fără venituri sau cu venituri extrem de mici, nu persoanelor care au domiciliul în străinătate!

Ok! Mulțumesc mult pentru informație. Zi frumoasa!
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Ajutorul public judiciar este destinat persoanlor fără venituri sau cu venituri extrem de mici, nu persoanelor care au domiciliul în străinătate!

Ajutorul financiar este dat persoanelor nevoiase, cu venituri modice, nu persoanelor care locuiesc in strainatate si obtin venituri consistente, substantiale.

In cazuri de exceptie, instanta de judecata poate aprecia ca plata taxei judiciare pericliteaza traiul curent, traiul zilnic, fiind impovaratoare.

Persoanele fizice pot beneficia de scutiri, reduceri, eşalonări sau amânări pentru plata taxelor judiciare de timbru, în condiţiile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă.

Cererea pentru acordarea ajutorului public judiciar se formulează în scris şi va cuprinde menţiuni privind obiectul şi natura procesului pentru care se solicită ajutorul public judiciar, identitatea, codul numeric personal, domiciliul şi starea materială a solicitantului şi a familiei sale, ataşându-se înscrisuri doveditoare ale veniturilor acestuia şi ale familiei sale, precum şi dovezi cu privire la obligaţiile de întreţinere sau de plată.

Cererea va fi însoţită şi de o declaraţie pe propria răspundere a solicitantului în sensul de a preciza dacă în cursul ultimelor 12 luni a mai beneficiat de ajutor public judiciar, în ce formă, pentru ce cauză, precum şi cuantumul acestui ajutor.

La primirea cererii pentru acordarea ajutorului public judiciar solicitantului i se va pune în vedere faptul că, în cazul pierderii procesului, cheltuielile de judecată ale celeilalte părţi vor fi în sarcina sa, precum şi posibilitatea restituirii sumelor primite cu titlu de ajutor public judiciar în cazul în care se va constata că cererea de ajutor public judiciar a fost formulată cu rea-credință.

Instanţa de judecată poate solicita orice lămuriri şi dovezi părţilor sau informaţii scrise autorităţilor competente.

În cazul încuviinţării cererii de acordare a facilităţilor la plata taxelor judiciare, prin încheiere se vor stabili fie scutirea de plată, fie, după caz, cota de reducere, termenele de plată şi cuantumul ratelor.

În cazul în care taxele judiciare datorate sunt mai mari decât dublul venitului net lunar pe familie al solicitantului din luna anterioară formulării cererii de ajutor public judiciar, eşalonarea plăţii se va face astfel încât rata lunară datorată să nu depăşească jumătate din venitul net pe familie, dacă instanţa nu apreciază necesar se acorda o altă formă de ajutor, mai favorabilă.

Eşalonarea plăţii taxelor judiciare se poate face în cel mult 48 de rate lunare.

Persoanele juridice pot beneficia la rândul lor, la cerere, de facilităţi sub formă de reduceri, eşalonări sau amânări pentru plata taxelor judiciare de timbru datorate pentru acţiuni şi cereri introduse la instanţele judecătoreşti, în condițiile prevăzute de OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru.

Situațiile în care persoanele juridice pot beneficia de facilități la plata taxei judiciare de timbru sunt:

cuantumul taxei reprezintă mai mult de 10% din media venitului net pe ultimele 3 luni de activitate;
plata integrală a taxei nu este posibilă deoarece persoana juridică se află în curs de lichidare sau dizolvare ori bunurile acesteia sunt, în condiţiile legii, indisponibilizate.

În mod excepţional, instanţa poate acorda persoanelor juridice reduceri, eşalonări sau amânări pentru plata taxelor judiciare de timbru, în alte cazuri în care apreciază, faţă de datele referitoare la situaţia economico-financiară a persoanei juridice, că plata taxei de timbru, la valoarea datorată, ar fi de natură să afecteze în mod semnificativ activitatea curentă a persoanei juridice.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat