Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tulburarea linistii si ordinii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tulburarea linistii si ordinii publice

Buna ziua,
ieri am fost la politie impreuna cu sotia pentru a lua la cunostinta si a da declaratie cu privire la o petitie formulata de vecina din apartamentul de sub apartamentul nostru. Continutul petitiei reclama faptul ca frecvent la ore tarzii deranjam prin galagie si zgomote. Am declarat faptul ca nu este adevarat deoarece am copil mic si doarme la orele respective iar zgomotele si galagia l-ar trezi ! Mai departe domnul politist mi-a explicat ca dupa aceste declaratii, el urmeaza sa ii aduca la cunostinta doamnei si ii va solicita pe viitor sa ii duca o inregistrare ( o proba ) ca se intampla cele reclamate, ulterior politistul poate interveni contraventional. Eu l-am intrebat ca foarte simplu sotul dansei poate sa se duca intr-o camera alaturata urcat pe un scaun si sa ciocane sau sa dea cu bormasina, iar dansa sa inregistreze sau sa filmeze. Dansul mi-a dat asigurari ca ei isi dau seama daca se intampla un lucru de genul acesta. Bun , intrebarea mea este, in cazul unei contraventii aferenta situatiei de mai sus, care sunt sansele sau argument rezonabil sau puternic in fata instantei daca o fi cazul sa contest amenda respectiva. Eu ma gandeam ca pentru a constata un sunet, zgomot, larma, aparat de intensitate mare ( cum scrie in lege ) menit sa deranjeze ordinea si linistea publica precum si normele de conventuire sociala trebuie masurat in vreun fel de un aparat abilitat si metrologic verificat.
Multumesc anticipat
cu stima,
Se fac inregistrari ale noxei zgomot si/ sau vibratii cu aparate verificate metrologic - sonometre, de catre firme autorizate de catre Ministerul muncii si Ministerul sanatatii. Se emit buletine de determinare noxe in care se face comparatie intre valoarea determinata si valoarea maxim admisa.
Pentru zgomot valoarea de referinta este 35 dB(A) masurat la limita poluatorului (in speta peretele comun in partea vecinului).
Mulțumesc, o altă întrebare și ultima, exista textul acesta în vreun articol din legea 61/1991 ? Sau în metode/modalități/măsuri de aplicare a acesteia ?

POPA GHEORGHE a scris:

Se fac inregistrari ale noxei zgomot si/ sau vibratii cu aparate verificate metrologic - sonometre, de catre firme autorizate de catre Ministerul muncii si Ministerul sanatatii. Se emit buletine de determinare noxe in care se face comparatie intre valoarea determinata si valoarea maxim admisa.
Pentru zgomot valoarea de referinta este 35 dB(A) masurat la limita poluatorului (in speta peretele comun in partea vecinului).

Nu gasiti textul intocmai in lege. Este o procedura.