Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Miros de fast food
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Miros de fast food

Buna seara am un spatiu cu destinatie fast food spatiul este spatiu comercial de la infiintarea blocului . Si am o problema cu un vecin pe subiectul miros . De la dsvsa nu mi sa cerut nimic in legatura cu miros la primarie pentru aviz program mi-au cerut detali despre spatiu etc au zis ca nu e nevoie de isu pentru ca spatiul are 20 mp patrati si lucrez singur dar nimic cu miros. Intrebarea mea este ca sa cer o aprobare de la asociatie de la cati vecini trebuie sa iau . Si ce pot face in situatia in care sunt sigur de pe acum ca acel vecin nu o sa imi dea acord
Mirosul permanent de mancare gatita este deranjant pentru vecini. Puneti-va in locul acestora. Puteti fi reclamat la DJSP si veti fi vizitat de inspectorii sanitari.
Puteti lua masuri de prevenire raspandire miros, va dotati cu hota performanta care sa evacueze mirosurile la inaltime (peste cota de sus a blocului) printr-un cos de dispersie. Va trebuie un proiect de ventilatie de absorbtie intocmit de o firma autorizata.
In baza proiectului va trebui sa cereti avizul vecinilor si autorizatie de ctie. plus certificat de urbanism de la primarie.
Multumesc pentru inereaul dat . Uramatoarea problema este ca uni locatari nu sunt de acord cu fast-foodul chear daca pot rezova problema cu mirosul chear prin solutia data de dumneavoasra ce pot face in aceasta situatie

POPA GHEORGHE a scris:

Mirosul permanent de mancare gatita este deranjant pentru vecini. Puneti-va in locul acestora. Puteti fi reclamat la DJSP si veti fi vizitat de inspectorii sanitari.
Puteti lua masuri de prevenire raspandire miros, va dotati cu hota performanta care sa evacueze mirosurile la inaltime (peste cota de sus a blocului) printr-un cos de dispersie. Va trebuie un proiect de ventilatie de absorbtie intocmit de o firma autorizata.
In baza proiectului va trebui sa cereti avizul vecinilor si autorizatie de ctie. plus certificat de urbanism de la primarie.

A 2 problema ar fi , daca nu pot functiona pentru ca miroase cea ce e de la sine inteles dsvsa de ce mi.a dat autorizatie de functionare dat prin anatiza spatiu utilaje chiuvete apa calda utilitati hota etc adica au venit la fata locului si au vazut spatiul si nu avut nimic de obiectat . Prin de la sine inteles ca mirose ma refer in cazul celor de la dsvsa ca nu cred ca sunt primul fast food deschis de ei mai mult ca sigur stiau ca o sa miroasa atunci de ce m.au autorizat . Sincer nimic nu se leaga primaria da dat de la infiintarea blocului ca acel spatiu sa fie spatiu comercial prin care nu se specifica ca nu pot functiona ca si fast food dsvsa imi dau autorizati de functionare dar eu nu pot functiona fara griji. Eu ce pot face adica inteleg locatari si as fi inchis doar sa scap de certuri dar am investit destui bani prin care nu vad nici o situatie sa ii recuperez

POPA GHEORGHE a scris:

Mirosul permanent de mancare gatita este deranjant pentru vecini. Puneti-va in locul acestora. Puteti fi reclamat la DJSP si veti fi vizitat de inspectorii sanitari.
Puteti lua masuri de prevenire raspandire miros, va dotati cu hota performanta care sa evacueze mirosurile la inaltime (peste cota de sus a blocului) printr-un cos de dispersie. Va trebuie un proiect de ventilatie de absorbtie intocmit de o firma autorizata.
In baza proiectului va trebui sa cereti avizul vecinilor si autorizatie de ctie. plus certificat de urbanism de la primarie.

Am mentionat deja in mesajul meu anterior sa luati legatura cu o firma de proiectare autorizata care stie ce are de facut/ prevazut in proiect si sa realizati lucrarile.
Daca ulterior nu veti obtine acceptul proprietarilor aveti solutia de a deschide actiune in instanta, cu conditia ca mirosul sa dispara/ sa se diminueze simtitor in zona de locuit.
Daca doriti sa completati dati clik pe butonul "raspunde" pentru a nu mai aparea integral, mesaje deja scrise.
Buna ziua, îmi puteți spune textul de lege in baza căruia agentul economic trebuie sa-și instaleze hota la ultimul nivel al blocului. Mulțumesc anticipat.

POPA GHEORGHE a scris:

Am mentionat deja in mesajul meu anterior sa luati legatura cu o firma de proiectare autorizata care stie ce are de facut/ prevazut in proiect si sa realizati lucrarile.
Daca ulterior nu veti obtine acceptul proprietarilor aveti solutia de a deschide actiune in instanta, cu conditia ca mirosul sa dispara/ sa se diminueze simtitor in zona de locuit.
Daca doriti sa completati dati clik pe butonul "raspunde" pentru a nu mai aparea integral, mesaje deja scrise.