Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul contributii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul contributii

Salutare!

Va propun urmatoarea speta: un angajat cu CIM pe perioada nedeterminata, cu norma intreaga, desfoara o activitate in regim part-time (plata cu ora), pe o perioada de 5 luni. La finalul fiecareia dintre cele 5 luni este remunerat proportional cu numarul de ore prestate in luna respectiva.
Cum se calculeaza venitul net aferent activitatii part-time? Se aplica aceleasi procente ca la CIM (CAS, CASS, impozit)?

Multumesc anticipat.
Incepand cu 01.01.2020 contributiile sociale se calculeaza proportional cu venitul realizat. La calculul impozitului nu se aplica deduceri, nefiind functie de baza.
Multumesc pentru raspuns.
Prin urmare, care sunt contributiile retinute la sursa si procentul acestora?
25% CAS, 10% CASS si 10% impozit din ce ramane dupa ce se scad contributiile [(100 - 25 - 10) x 10% = 6.5%].
Minunat! Multumesc frumos pentru informatii!
@Iulian Manea: toate acestea se retin la sursa, nu?
Multumesc!
xman_ghio, utilizator