Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Coloana de scurgere bloc nou
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Coloana de scurgere bloc nou

Buna ziua, vin și eu cu o întrebare , locuiesc într-un bloc nou ( cu garanție) , și am probleme cu coloana de scurgere de la baie am luat legătura cu dezvoltatorul și acesta a trimis o echipa pentru remedierea problemei. După ce sa înlăturat rigipsul care acoperea țeava s-a constatat ca problema este la Vecinul de deasupra care nu ne permite sa efectuam reparația pe motiv ca el nu vrea sa spargă peretele, care ar fi rezolvarea problemei mele ?
Mulțumesc anticipat
La nivelul imobilului este constituita asociatie de proprietari ?
Daca nu exista constituita asociatie de proprietari,dv in calitate de parte prejudiciata aveti dreptul sa notificati oficial vecinul cu obligatia remedierii deficientei -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru a detine probe pentru dovedire prejudicii si eventuala actiune in instanta,solicitati dezvoltatorului document care sa contina date relevante referitor la data evenimentului,obiectul verificarii si pozitia de refuz din partea proprietarului

ynocentta a scris:

La nivelul imobilului este constituita asociatie de proprietari ?
Daca nu exista constituita asociatie de proprietari,dv in calitate de parte prejudiciata aveti dreptul sa notificati oficial vecinul cu obligatia remedierii deficientei -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru a detine probe pentru dovedire prejudicii si eventuala actiune in instanta,solicitati dezvoltatorului document care sa contina date relevante referitor la data evenimentului,obiectul verificarii si pozitia de refuz din partea proprietarului

Buna ziua. Da exista asociație de proprietari.

Paduraru valentin a scris:

ynocentta a scris:

La nivelul imobilului este constituita asociatie de proprietari ?
Daca nu exista constituita asociatie de proprietari,dv in calitate de parte prejudiciata aveti dreptul sa notificati oficial vecinul cu obligatia remedierii deficientei -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru a detine probe pentru dovedire prejudicii si eventuala actiune in instanta,solicitati dezvoltatorului document care sa contina date relevante referitor la data evenimentului,obiectul verificarii si pozitia de refuz din partea proprietarului

Buna ziua. Da exista asociație de proprietari. Ce ar putea face administratorul in privința aceasta?

Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine competenta decizionala
Administratorul de imobil este factor executional
Presedintele de asociatie detine baza legala disp L nr 196/2018,care ii permit sa oblige proprietarii sa permita accesul reprezentantului asociatieid e proprietari sa verifice sau sa execute interventii asupra partii comune de instalatii cu sau fara preaviz - functie de urgenta situatiei

ynocentta a scris:

Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine competenta decizionala
Administratorul de imobil este factor executional
Presedintele de asociatie detine baza legala disp L nr 196/2018,care ii permit sa oblige proprietarii sa permita accesul reprezentantului asociatieid e proprietari sa verifice sau sa execute interventii asupra partii comune de instalatii cu sau fara preaviz - functie de urgenta situatiei

Va mulțumesc pentru ajutor am sa discut cu dl. Președinte.