Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli petitionare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli petitionare

Buna ziua,
1 - Cheltuielile Asociatiei de Proprietari,aferente emiterii unor raspunsuri la petitiile unui proprietar din bloc (redactare inscrisuri, deplasare la Primarie, consiliere juridica,etc.) se pot include la intretinerea acelui proprietar,sau intra in cheltuielile asociatiei ?
2 - Proprietarul din bloc,ce nu doreste sa devina membru in asociatia de proprietari, poate fi obligat sa faca cerere in acest sens,pentru a deveni membru ?
Multumesc !

1. Cheltuielile specificate de catre dvs. sunt scheltuieli administrative si se repartizeaza tuturor proprietarilor din as. prop.
Este posibil ca in Statutul as. prop. sau poate in Regulamentul intern sa fie prevazut altfel, insa in mod normal, aceste cheltuieli, ca de altfel sunt foarte mici, trebuie incluse in cheltuieli administrative si repartizate tuturor proprietarilor.

2. Daca nu doriti sa fiti membru in as. prop. NU va obliga nimeni sa va inscrieti, insa atentie: o sa aveti aceleasi obligatii ca si ceilalti vecini, membri sau nemembri in as. prop., nu o sa puteti fi ales in functii de conducere, la sedinte, AG, nu puteti vota.
Cititi drepturile si obligatiile menbrilor unei as. prop. prev. in Legea nr. 196/2018 - privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor.
Succes!
Va multumesc pt raspuns. Nu gasesc unde se specifica faptul ca astfel de cheltuieli sunt comune. Imi puteti mentiona un art din L 196/2018 ?