Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ipoteca ilegala?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ipoteca ilegala?

in cazul in care banca a cesionat un credit ipotecar catre o alta banca (nu catre un recuperator), fara ca debitorii sa aiba habar de acest fapt, dar a pastrat ipoteca asupra imobilelor cel putin 10 ani fara a mai detine si creanta este legal?
dar daca si in prezent, de peste 12 ani, tot respectiva banca detine ipoteca, desi banca de 2 ani nu mai exista, fiind radiata?
ce se poate face pentru ridicarea ipotecii?
Contractul de ipoteca este accesoriu contractului de credit si garanteaza indeplinirea obligatiilor asumate de debitor prin acest contract. Daca a fost cesionata creanta ce rezulta din contractul de credit, toate drepturile, inclusiv cel de a cere executarea silita in baza ipotecii ,se stramuta asupra cesionarului.