Forum Suport Tehnic Probleme tehnice in functionarea ... Scurgere neconforma la bloc
Discuție deschisă în Probleme tehnice in functionarea avocatnet.ro

Scurgere neconforma la bloc

Bună ziua. Locuiesc la etajul 8 al unui bloc. La una din bai țeavă de scurgere de pardoseala iese în tavanul vecinului de dedesubt și apoi întra în ghena. Vecinul de deasupra a făcut niște modificări. Prin sifonul lui de pardoseala curge apa și mi-adistrus tavanul ce pot face? Oare scurgerea nu trebuia sa fie direct în ghena? Eu nu o vreau aparenta la mine în tavan. Mulțumesc
Buna ziua,
Banuiesc ca este vb. despre un bloc nou, nu?
Daca da, nu ati observat problema la cumpararea apartamentului?
Singura 'rezolvare", dupa parerea mea, este sa chemati un instalator care sa faca legaturile bine, pentru a nu curge apa, si apoi placarea acestuia cu rigips.
Solutia tehnica de instalare sifon de pardoseala cu teava de scurgere in apartamentul de dedesubt este solutie existenta si la blocurile vechi si la cele noi si se uziteaza deoarece permite accesul la instalatie in caz de defectiuni
Instalatia de preluare si deversare ape menajere nu intra in ghena ci in canalul colector in care exista pozate instalatia de alimentare cu apa rece si calda si scurgerea generala
Dv locuiti in imobil de locuit in comun unde conform dispozitii in vigoare va revin drepturi dar si obligatii
Ca si proprietar nu detineti dreptul sa interveniti cu modificari fata de proiectul condominiului
Legea nr 196/2018 prevede
Articolul 29
(1) În cazurile în care unul dintre proprietari împiedică, cu rea-credinţă şi sub orice formă, folosirea
normală a condominiului, sau a unor părţi componente, potrivit destinaţiei acestora, şi creează
prejudicii celorlalţi proprietari, proprietarii prejudiciaţi sau orice persoană care se consideră
vătămată într-un drept al său se poate adresa în scris preşedintelui, comitetului executiv al
asociaţiei de proprietari şi instituţiilor cu atribuţii privind respectarea ordinii şi liniştii publice sau,
după caz, instanţelor judecătoreşti.

Articolul 34
(1) Utilizarea proprietăţii individuale este stabilită de proprietar în conformitate cu destinaţia
acesteia.
(2) Proprietarul poate aduce îmbunătăţiri sau modificări proprietăţii sale individuale, cu respectarea
prevederilor legale în vigoare referitoare la autorizarea executării lucrărilor de construcţii de către
autoritatea administraţiei publice competente, fără a pune în pericol integritatea structurală a
condominiului, rezistenţa mecanică, stabilitatea şi siguranţa clădirii sau a altor proprietăţi
individuale, precum şi buna funcţionare a instalaţiilor aferente acestora.
Bună ziua. Apartamentul este vechi. Vecinul de deasupra s-a racordat în sifonul de pardoseala de fonta cu chiuveta. Sifonul este crăpat și de aceea curge din tavan. Practic mi-a distrus tavanul.
BogdanMelenciuc, utilizator