Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna seara!
unui angajat cu timp partial, 2h, i-a venit la firma la care lucreaza poprire pentru un credit din 2016. Am inteles, din alte surese, ca nu i se poate retine 1/3 din salariu acestui angajat deoarece nu are salariu minim pe economie, si lucreaza cu timp partial. As vrea sa stiu sigur daca este posibil asa ceva.
Multumesc!
Mai lucrează și în altă parte`? Mai are și alte venituri`?

Conform legii, sunteți obligat ca terț poprit să consemnați către executor suma de bani, cât primește net în mână.
Nu ați precizat ce sumă primește în mână`?
Nu mai lucreaza si in alta parte. Salariu net este de 300 lei ......... 320 lei....nu stiu exact.

Multumesc mult!