avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna seara!
unui angajat cu timp partial, 2h, i-a venit la firma la care lucreaza poprire pentru un credit din 2016. Am inteles, din alte surese, ca nu i se poate retine 1/3 din salariu acestui angajat deoarece nu are salariu minim pe economie, si lucreaza cu timp partial. As vrea sa stiu sigur daca este posibil asa ceva.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: marianadavid , utilizator 19:30, 14 Februarie 2020
Mai lucrează și în altă parte`? Mai are și alte venituri`?

Conform legii, sunteți obligat ca terț poprit să consemnați către executor suma de bani, cât primește net în mână.
Nu ați precizat ce sumă primește în mână`?
Nu mai lucreaza si in alta parte. Salariu net este de 300 lei ......... 320 lei....nu stiu exact.

Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire leus leus Tertul poprit poate efectua poprirea , pe salariul unui angajat in situatia in care acest lucreaza are contrat de munca numai de doua ore . iar salariu net ... (vezi toată discuția)
Poprire salar angajat liliigretz liliigretz Buna ziua, am primit astazi o comunicare-adresa infintare poprire pentru un angajat, in care scrie:\\"In temeiul art.452 cod procedura civila va comunicam ... (vezi toată discuția)
Poprire gavry gavry Va rog sa imi cum procedez in urmatoarea situatie.Daca un salariat are poprire, i se retine 1/3 din salar dar nu a terminat de platit suma respectiva si ... (vezi toată discuția)