Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Pentru pasaport minor nascut in Italia
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Pentru pasaport minor nascut in Italia

Trebuie sa fac pasaportul minorului de 12 ani,avand un pasaport expirat. Tatal copilui roman, nu vrea sa vina personal la consulat cu noi pentru ai face pasaportul. Noi santem divortati in Italia. Exista o foaie pe care el o poate completa di cu actele lui in fotocopie sa il pot face eu la Torino la consulat? Va multumesc anticipat.
tatal poate imputernici pe cineva care sa se prezinte in locul lui la Consulat, daca serviciul de pasapoarte este disponibil acolo sau Consulatul ofera astfel de servicii
daca nu, puteti suplini acordul tatalui printr-o ordonanta presedintiala care se judeca acolo unde se afla minorul in fapt.(procedura de urgenta- bineinteles trebuie sa justificati urgenta)