Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ferestra de lumina curtea vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ferestra de lumina curtea vecinului

Buna ziua,
În urma cu mulți ani bunica
m-a lasat sa-mi fac fereastra de lumina(mata, basculanta) care da in curtea dansei.Dupa moartea bunicii o mătușa ma amenința ca ma da un judecata daca nu zidesc ferestra, care nu este in planul casei.Va rog sa-mi spuneti ce pot face sa nu am probleme.Daca înlocuiesc ferestra cu cărămizi de sticla am nevoie de autorizatie?
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
Limite legale
Art. 616 Cod Civil - Fereastra de lumină
Dispoziţiile art. 615 nu exclud dreptul proprietarului de a-şi deschide, fără limită de distanţă, ferestre de lumină dacă sunt astfel construite încât să împiedice vederea spre fondul învecinat.
Multumesc de raspuns.
Pt această fereastră am nevoie de autorizatie de la primărie?
cred că da.
întrebați un specialist în construcții.