Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa

Buna ziua
Raportat la anul 2020, socrul meu a murit acum 25 de ani, acum 10 ani a murit si cumnatul meu care avea un copil de 6 ani la deces.
Cumnata s-a recasatorit la un an dupa decesul sotului parasind impreuna cu copilul casa parinteasca in care locuia cu soacra mea.
Intrebarea este : poate soacra mea sa vanda casa si terenul aferent ?
multumesc
Trebuie intai sa se dezbata succesiunea dupa socru, mostenitori- soacra, sotul dvs si mostenitorii cumnatului, apoi sa faca partaj, sa plateasca sulte mostenitorilor si apoi , poate vinde.
gi-jane2, moderator