avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere PFA de la Sistem Real catre Norma de Venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere PFA de la Sistem Real catre Norma de Venit

Doua nelamuriri:

1. Cum declar in "Declaratia Unica 2020" veniturile realizate efectiv pe 2019 in Sistem Real cat si faptul ca trec incepand cu 2020 la Norma de Venit?

2. Daca am mai multe coduri CAEN pe PFA (toate incadrabile la norma, doar unul produce venituri), platesc taxe pentru fiecare CAEN/norma in parte sau raportat la venituri pe un singur CAEN (cel care produce)?

Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 16 Februarie 2020
pobosa, utilizator

Alte discuții în legătură

Schimbare regim din norma venit in sistem real in timpul anului RemusR09 RemusR09 Buna ziua! PFA cu norma de venit pana in 14.10.2020, pe cod CAEN 6202 Din 14.10.2020 am adaugat coduri CAEN supliementare (6201, 6203 si 6209) context in ... (vezi toată discuția)
Pfa intrebari Nick949494 Nick949494 Bună ziua Dacă îmi fac un PFA și activitatea pe care o desfășor are un cod caen valabil doar in sistem real și eu de exemplu anul asta nu am aproape ... (vezi toată discuția)
Cum completez declaratia unica pentru pfa cu mai multe caen dar cu activitate pe un singur caen, la norma de venit? pobosa pobosa Cum completam Declaratia Unica pentru PFA cu mai multe coduri CAEN dar cu activitate efectiva doar pe codul CAEN principal, daca declar la norma de venit? In ... (vezi toată discuția)