avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Schimbare regim din norma venit in sistem real in ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Schimbare regim din norma venit in sistem real in timpul anului

Buna ziua!
PFA cu norma de venit pana in 14.10.2020, pe cod CAEN 6202
Din 14.10.2020 am adaugat coduri CAEN supliementare (6201, 6203 si 6209) context in care am inteles ca nu mai sunt eligibil pentru norma de venit si trebuie sa trec pe sistem real.


1. Platesc taxele la norma de venit pentru 01.01-2020-01.11.2020 si in sistem real pentru 01.11.2020-31.12.2020?

Daca da, unde este sectiune pentru norma de venit in declaratia unica? Eu vad doar Date privind impozitul pe veniturile realizate din România, impuse pe bază de norme de venit în cazul si aici, ca sa completez, imi cer sa pun data inceperii activitatii ca fiind decembrie

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Ma incadrez la norma de venit sau la sistem real? RemusR09 RemusR09 Buna ziua! Am un PFA pe cod CAEN principal 6202 (consultanta IT), cod eligibil pentru norma de venit. In noiembrie 2019 am adaugat inca cateva coduri ... (vezi toată discuția)
De la norma de venit la sistem real MikePort MikePort Buna ziua, Dupa ultimele modificari se pare ca e sigur ca din 2012 nu va mai exista norma de venit in domeniul IT, indiferent de judet. Trecand de la norma ... (vezi toată discuția)
Norma pfa domeniu it 2012 alex_83 alex_83 Buna ziua, Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea problema, intrucat de anul acesta codul caen 6201 (obiecul principal de activitate al ... (vezi toată discuția)