Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Diferenta dintre B.I. si C.I.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Diferenta dintre B.I. si C.I.

am citit undeva ca nu se mai accepta trecerea granitei cu buletin de identitate ca acue e nevoi de carte de identitate.care este diferenta dintre buletin si carte de identitate?
DA, ati auzit bine, numai ca e de prin 2007 aceasta cerinta.
BI era cel cu multe foi iar CI este de plastic.
Fizic "Cartea de identitate" este cam o data si jumatate mai mare decat o carte de credit, este din material plastic si cuprinde datele personale ale posesorului (inclusiv poza). Este agreata pentru spatiul Schengen de catre tarile Uniunii Europene.
"Buletinul de identitate" este in format "carnetel" cu foi si este precursorul cartii de mai sus. Are valabilitate pe teritoriul Romaniei.