avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vecini
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vecini

Buna seara! Stau intr-un duplex cu niste vecini care au un copil mic. Am stabilit un volum de comun acord cu ei ca sa nu ii deranjeze basul care se transmite prin grinzi la ei in casa. Problema este ca ma obliga sa nu ascult cu copila mea muzica nici macar pana in ora 20:00. Si ma ameninta ca ma da in judecata. Are posibilitatea aceasta luand in calcul ca eu nu deranjez in orele de liniste ? Va multumesc anticipat pt raspunsuri !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:49, 26 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sa ascultati cu copilul dvs , nu inseamna sa asculte si ei, plus ca la ei nu ajunge muzica.. ajunge doar vibratia de la basi. nu conteaza aici orele de liniste.
Da, va pot da in judecata si da, pot avea castig de cauza.
Dati basul mai incet sau scoateti subwoofer-ul si ascultati muzica la volum mai mic, sunetul puternic nu face bine nici copilului dvs.




gi-jane2 a scris:

sa ascultati cu copilul dvs , nu inseamna sa asculte si ei, plus ca la ei nu ajunge muzica.. ajunge doar vibratia de la basi. nu conteaza aici orele de liniste.
Da, va pot da in judecata si da, pot avea castig de cauza.
Dati basul mai incet sau scoateti subwoofer-ul si ascultati muzica la volum mai mic, sunetul puternic nu face bine nici copilului dvs.



Nu ascult la intensitate maxima. Exista un volum agreat impreuna cu vecinul. Ideea este ca trebuie sa ne distram cumva si cu copilul nostru, dar vecinul vrea tot timpul linste absoluta. In afara de asta arunca cu petarde sau trage cu pistolul si se mai si urca pe gard sa vada cum reactionam. Am ajuns sa stam cu draperiile trase in sufragerie doar ca sa nu ne vada. Am vb cu sotia mea si am renuntat de tot la acel bass. El inca nu vrea nici macar sa stea de vb cu noi. Nu stim ce sa mai facem.
Daca aveti probe ca trage aiurea cu pistolul sau arunca cu petarde, puteti chema politia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hartuire din cauza muzicii Ovy77 Ovy77 Buna ziua, Ne-am mutat de curand intr-un imobil contruit nou, si de ceva timp unul dintre vecini ne agaseaza des venind la usa cand ascultam muzica. ... (vezi toată discuția)
Problema privind deteriorarea blocului de la zgomot puternic tiniza tiniza buna seara, am un vecin cam galagios...adica pune muzica la un volum care produce vibratii puternice in podeaua apartamentului meu si obstructioneaza orice ... (vezi toată discuția)
Muzica tare, casa la tara RazvanRo RazvanRo Buna ziua, ce pot pati si cum trebuie sa remediez problema? Am vecinul de vis-a-vis cu el vorbesc inainte de a da un party acasa :justcuz: , este exact ... (vezi toată discuția)