Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta

Daca am circulat fara rovinieta timp de trei luni de cate ori platesc amenda?
O singura data, este contraventie continua. Asteptati sa vi se comunice PV de contraventie, atunci cind ati fost depistat.
Art. 8 din OG15/2002
(1) Fapta de a circula fără rovinietă valabilă constituie contravenție continuă și se sancționează cu amendă.
Art. 9
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.

latka, moderator