avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta

Daca am circulat fara rovinieta timp de trei luni de cate ori platesc amenda?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 08:38, 25 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O singura data, este contraventie continua. Asteptati sa vi se comunice PV de contraventie, atunci cind ati fost depistat.
Art. 8 din OG15/2002
(1) Fapta de a circula fără rovinietă valabilă constituie contravenție continuă și se sancționează cu amendă.
Art. 9
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.

Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2020
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovinieta Daniela2005 Daniela2005 Am circulat fara rovinieta din iulie pana in octombrie. Pana acum nu am primit amenda. Ce trebuie sa fac? (vezi toată discuția)
Bună ziua. astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta ... dany2605 dany2605 Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta din Martie 2022... Nu mi a venit nici o amenda acasa Am citit ca dacă nu primesc nimic ... (vezi toată discuția)