Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratie - pentru deducere salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratie - pentru deducere salariat

Bună ziua !

Astăzi contabilul șef a dat salariaților un formular spre completare
pentru stabilirea deducerilor personale.
Toți salariații sunt personal contractual.

Formularul dat este:
- Declarație privind impozitul pe venitul global
în baza art.77 din Legea nr.227 /2015 - Codul fiscal.

Salariații au spus că nu este corect,
că nu este corect acest formular,
că acest formular se folosește doar pentru gospodărie, nu pentru salariați,
și că ar fi corect doar o Declarație pe proprie răspundere
privind persoanele aflate în întreținere .....

Vă rugăm frumos să ne ajutați și
să ne spuneți:
- care este formularul corect și legal, prevăzut de lege,
care trebuie completat de salariați
pentru a beneficia de deducere la salariu ?
Ne puteți ajuta cu un Model tipizat ?
pe care să în găsim ca Anexă într-o Lege ?
oanaportar, utilizator
Norme de aplicare a Codului fiscal
SECȚIUNEA a 2-a - Deducere personală
pct.13
.......
(9) Pentru stabilirea deducerii personale la care are dreptul, contribuabilul va depune la plătitorul de venituri din salarii o declarație pe propria răspundere, care trebuie să cuprindă următoarele informații:

a) datele de identificare a contribuabilului care realizează venituri din salarii (numele și prenumele, domiciliul, codul numeric personal);

b) datele de identificare a fiecărei persoane aflate în întreținere (numele și prenumele, codul numeric personal).

În ceea ce privește copiii aflați în întreținere care nu sunt minori, la această declarație contribuabilul care realizează venituri din salarii va anexa și adeverința de la plătitorul de venituri din salarii a celuilalt soț sau declarația pe propria răspundere a acestuia că nu beneficiază de deducere personală pentru acel copil.

(10) Declarația pe propria răspundere a persoanei aflate în întreținere, cu excepția copilului minor, trebuie să cuprindă următoarele informații:

a) datele de identificare a persoanei aflate în întreținere, cum ar fi: numele, prenumele, domiciliul, codul numeric personal;

b) datele de identificare a contribuabilului care beneficiază de deducerea personală corespunzătoare, cum ar fi: numele, prenumele, domiciliul, codul numeric personal;

c) acordul persoanei întreținute ca întreținătorul să o preia în întreținere;

d) nivelul și natura venitului persoanei aflate în întreținere, inclusiv mențiunea privind suprafețele de teren agricol și silvic deținute, precum și declarația cu privire la desfășurarea de activități agricole, silvicultură și/sau piscicultură;

e) angajarea persoanei aflate în întreținere de a comunica persoanei care contribuie la întreținerea sa orice modificări în situația venitului realizat.

Declarațiile pe propria răspundere depuse în vederea acordării de deduceri personale nu se emit ca formulare tipizate.
Vă mai rog să îmi spuneți
- dacă formularul dat este greșit ?
că este vorba despre impozit pe gospodărie și nu despre deducere ?

oanaportar, utilizator
Este gresit ... art.77 C.fisc. nu prevede nicio astfel declaratie.
Dar există vreun formular tipizat
pentru Declarație pe proprie răspundere
pentru acordare deducere la salariu ?

Este un articol de lege care să ceară acest lucru ?
adică, completarea unei Declarații în sensul arătat ?

Contabilul șef ne-a spus că:
- Deducerea personală e reglementată
de articolul 77 din Codul Fiscal, Legea 227/2015 și de OUG nr. 79/2017.
și că:
- Dosarul pe care îl vei depune la sediul angajatorului trebuie să conțină:
Declarație pe propria răspundere
(aceasta va cuprinde informații personale și datele de identificare
ale fiecărei persoane aflate în întreținere)
, șamd.

Și atunci, înseamnă că
într-o anume lege/ordin /....
este un model de Declarație pe proprie răspundere
pentru acordare deducere la salariu ?
oanaportar, utilizator
Declarațiile pe propria răspundere depuse în vederea acordării de deduceri personale nu se emit ca formulare tipizate.