Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratie - pentru deducere salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratie - pentru deducere salariat

Bună ziua !

Astăzi contabilul șef a dat salariaților un formular spre completare
pentru stabilirea deducerilor personale.
Toți salariații sunt personal contractual.

Formularul dat este:
- Declarație privind impozitul pe venitul global
în baza art.77 din Legea nr.227 /2015 - Codul fiscal.

Salariații au spus că nu este corect,
că nu este corect acest formular,
că acest formular se folosește doar pentru gospodărie, nu pentru salariați,
și că ar fi corect doar o Declarație pe proprie răspundere
privind persoanele aflate în întreținere .....

Vă rugăm frumos să ne ajutați și
să ne spuneți:
- care este formularul corect și legal, prevăzut de lege,
care trebuie completat de salariați
pentru a beneficia de deducere la salariu ?
Ne puteți ajuta cu un Model tipizat ?
pe care să în găsim ca Anexă într-o Lege ?
oanaportar, utilizator
Am înțeles că s-a considerat că sse poate folosi un model /formular, exact cum se folosește și la angajare un model de Declarație pe proprie răspundere că nu a făcut poliție politică și că nu face parte din vreun partid politic.....
Contabilul șef a mai spus că la controlul avut nu i s-a spus că nu ar fi bun modelul de Declarație, pentru că sunt toate datele salariatului și a persoanelor aflate în întreținere....
oanaportar, utilizator
Mai sus am postat textul de lege referitor la declaratia respectiva .... Nimeni nu este mai presus de lege.