Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta stagiu cotizare.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta stagiu cotizare.

Buna ziua! Am si eu o curiozitate. La noul loc de munca mi s-a cerut o adeverinta cu stagiul de cotizare pe ultimele 6/12 luni. Eu am lucrat acum 7 luni in alta parte, dar doar 3 luni. Intrebarea mea este: mai este necesara aceasta adeverinta cu stagiul de cotizare? Si daca am fost angajat la aceasta firma (cinema city mai exact), dar contractul il aveam semnat cu adecco, firma care se ocupa cu recrutarea, de la cine pot lua adeverinta? De la cinema city sau de la adecco?
Stagiu de cotizare la ce, la sanatate sau pensie?

Nu cumva v-au solicitat adeverinta nu numarul de zile de concediu medical si veniturile obtinute pe ultimele 6 luni?

Ba da.
Cornel Vasile a scris:

Stagiu de cotizare la ce, la sanatate sau pensie?

Nu cumva v-au solicitat adeverinta nu numarul de zile de concediu medical si veniturile obtinute pe ultimele 6 luni?

Adeverinta o luati de la Adecco.
Da, aceasta adeverinta e necesara atat pentru calculul concediului medical (daca va fi cazul), pentru soamj (daca va fi cazul). Adeverinta o puteti lua de la ADECCO, intrucat ati fost ”angajatul” firmei la care lucrati, prin intermediul unui agent de munca.