Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividente

Bună ziua. Am firma S. R. L și lucrez în Belgia ca prestări servicii de sudura. Nu am nici un asociat și plătesc impozit trimestrial 3% din venit. Sunt administratorul firmei. Nu plătesc deocamdată nimic la casa de pensii sau sănătate. As vrea sa știu ce obligații am și ce ar mai trebui sa plătesc. Contabilul a zis ca nu e obligatoriu sa plătesc dividente. Mulțumesc.
Profitul inregistrat in 2019 poate fi repatizat ca dividende anul urmator odata cu intocmirea si depunerea bilantului contabil pentru 2019 sau sa ramana nerepartizat, urmand ca asta sa se faca in exercitiile financiare viitoare, adia in anii urmatori. Dar aceasta optiune se face doar prin hotarare a adunarii generale a asociatului unic.
Deci daca nu faceti repartizarea profitului din 2019 la dividende in acest an, nu aveti de ce sa platiti contributia la sanatate.
Daca faceti repartizarea profitului din 2019 la dividende in acest an si incasati si aceste dividende ca venit, aveti sa depuneti declaratia unica ca persoana fizica si sa platiti contributia la sanatate. Si asta doar daca valoarea venitului sub forma de dividende este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie adica 12 x 2230 lei.
george-neagu, moderator