Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Renuntare la o hotarare de repartizare profit la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Renuntare la o hotarare de repartizare profit la dividende

La inchiderea exercitiului financiar 2019 asociatii au hotarat si consemnat prin AGA anexata la bilant ca suma de 100000lei din profitul net al anului 2019 sa fie repartizata pentru dividente cuvenite asociatilor. Se mai poate reveni in anul 2020 asupra acestei hotarari prin care asociatii sa renunte la cei 100000lei repartizati la dividente?
george-neagu, moderator
Da, se mai poate reveni motivat si la propunerea administratorului, in anul 2020 asupra acestei hotarari de repatizare profit si sa fie inlocuita cu o alta prin care "profitul exercitiului financiar 2019 sa ramana nerepartizat si el sa fie repartizat in exercitiile financiare viitoare".
Multumesc.