avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesionare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesionare societate

Detin o SC, infiintata in 2005 si aflata in suspendare din 2007. Acum am dorit sa o lichidez si cineva m-a intrebat daca nu doresc sa i-o cesionez. Firma nu are nici o datorie, nici un credit si nici nu a avut activitate, nici macar in perioada in care a fost activa.
Ce implica procesul de cesiune a unei societati comerciale?
Exista vreo posibilitate ca eu sa mai apar in discutie atunci cand se studiaza activitatea firmei?
Cel mai recent răspuns: baloo999 , utilizator 16:16, 13 Decembrie 2009
Dupa ce faceti actul de cesiune societatea nu va mai apartine.
Ceea ce va face ulterior cesionarul in privinta activitatii societatii nu va va afecta.

avocat Claudiu Lascoschi
- cesionati societatea, dar daca cineva va fi interesat de instoricul societatii de la inceputurile ei - evident ca i se va spune ca ati fost primul asociat fondator. Printr-o cerere solicitare informatii societate se poate solicita istoricul asociatilor si a tuturor mentiunilor, depunerilor de acte...
Financiar nu mai sunteti implicata dupa cesiune, iar intr-un certificat constator al firmei nu veti mai aparea. Repet: doar intr-un istoric al societatii.
Dvs. raspundeti pentru activitatea societatii pana la cesiune. Dupa cesiune, raspunderea pentru activitatea societatii nu va mai poate fi angajata, numele dvs. aparand insa in istoricul societatii.
ramonatm a scris:

Detin o SC, infiintata in 2005 si aflata in suspendare din 2007. Acum am dorit sa o lichidez si cineva m-a intrebat daca nu doresc sa i-o cesionez. Firma nu are nici o datorie, nici un credit si nici nu a avut activitate, nici macar in perioada in care a fost activa.
Ce implica procesul de cesiune a unei societati comerciale?
Exista vreo posibilitate ca eu sa mai apar in discutie atunci cand se studiaza activitatea firmei?


Si eu doresc sa cesionez 2 societati comerciale care sunt la zi cu taxele catre 2 persoane fizice romane diferite.
Care sunt etapele si costurile?
Multumesc anticipat si astept propuneri / costuri / oferta pentru intocmirea / solutionarea actelor pe PM
Ultima modificare: Duminică, 13 Decembrie 2009
baloo999, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare srl cu datorii sorescu_i sorescu_i Buna ziua! Trebuie sa fac cesionarea partilor sociale ale unui srl cu datorii (la alte doua srl-uri ). Partile soc vor fi vandute la valoarea nominala din ... (vezi toată discuția)
Cesionare societate florentyna florentyna Buna ziua! Am si eu o stuatie pe care nu stiu sa o abordez. Asociatul unic al unei sicietati vrea sa cesioneze societatea unei alte societati. Societatea ... (vezi toată discuția)
Retragerea unui asociat din societate mara_iacob mara_iacob Am si eu o nelamurire in urmatoarea speta: un SRL cu 4 asociati; societatea detine 4 spatii comerciale. Unul dintre asociati vrea sa se retraga si vrea ca unul ... (vezi toată discuția)