Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesionare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesionare societate

Detin o SC, infiintata in 2005 si aflata in suspendare din 2007. Acum am dorit sa o lichidez si cineva m-a intrebat daca nu doresc sa i-o cesionez. Firma nu are nici o datorie, nici un credit si nici nu a avut activitate, nici macar in perioada in care a fost activa.
Ce implica procesul de cesiune a unei societati comerciale?
Exista vreo posibilitate ca eu sa mai apar in discutie atunci cand se studiaza activitatea firmei?
Dupa ce faceti actul de cesiune societatea nu va mai apartine.
Ceea ce va face ulterior cesionarul in privinta activitatii societatii nu va va afecta.

avocat Claudiu Lascoschi
- cesionati societatea, dar daca cineva va fi interesat de instoricul societatii de la inceputurile ei - evident ca i se va spune ca ati fost primul asociat fondator. Printr-o cerere solicitare informatii societate se poate solicita istoricul asociatilor si a tuturor mentiunilor, depunerilor de acte...
Financiar nu mai sunteti implicata dupa cesiune, iar intr-un certificat constator al firmei nu veti mai aparea. Repet: doar intr-un istoric al societatii.
Dvs. raspundeti pentru activitatea societatii pana la cesiune. Dupa cesiune, raspunderea pentru activitatea societatii nu va mai poate fi angajata, numele dvs. aparand insa in istoricul societatii.
ramonatm a scris:

Detin o SC, infiintata in 2005 si aflata in suspendare din 2007. Acum am dorit sa o lichidez si cineva m-a intrebat daca nu doresc sa i-o cesionez. Firma nu are nici o datorie, nici un credit si nici nu a avut activitate, nici macar in perioada in care a fost activa.
Ce implica procesul de cesiune a unei societati comerciale?
Exista vreo posibilitate ca eu sa mai apar in discutie atunci cand se studiaza activitatea firmei?

Si eu doresc sa cesionez 2 societati comerciale care sunt la zi cu taxele catre 2 persoane fizice romane diferite.
Care sunt etapele si costurile?
Multumesc anticipat si astept propuneri / costuri / oferta pentru intocmirea / solutionarea actelor pe PM
baloo999, utilizator